Visual Studio 2015 przyzwyczaił mnie do prostego przeglądania, wyszukiwania i instalacji pakietów Nuget. Wbudowany menadżer pakietów był dla mnie wystarczający i nie potrzebowałem żadnych alternatyw. Pracując przy projekcie DataBoard na ElementaryOS i z Visual Studio Code musiałem znaleźć rozwiązanie, które zastąpi mi ręczną edycję pliku *.csproj.

nuget logo

Na pomoc .NET Core Tools

I na pomoc przychodzi NET Core Tools, który umożliwia instalację paczek Nuget za pomocą polecenia dotnet add package. Po uruchomieniu polecenia następuje pobranie wybranej paczki, sprawdzenie czy jest ona kompatybilna z projektem, jeśli tak to do pliku *.csproj zostanie dopisany nowy element <PackageReference>.

dotnet add package

Oczywiście jeśli istnieje możliwość dodania nowej paczki to musi istnieć możliwość jej usunięcia. Można to zrealizować poprzez polecenie dotnet remove package. Wybrana paczka zostanie usuniętą z projektu oraz zostanie zaktualizowany plik *.csproj.

dotnet remove package

Polecenie dotnet add package umożliwia również wybranie wersji pakietu (-v) czy też instalacje pakietu bez sprawdzenia kompatybilności z projektem (-n). Po więcej odsyłam bezpośrednio na strony Microsoft.

Przeszukiwanie repozytorium Nugeta

Niestety, ale aktualnie .NET Core Tools nie umożliwia przeszukiwania zasobów Nugeta. Żeby zainstalować paczkę trzeba znać wcześniej jej nazwę lub wyszukać ją w repozytorium Nugeta. Może to być uciążliwie, szczególnie jeśli jesteśmy nowi w świecie .NET.

Przeglądając istniejące rozszerzenia dla Visual Studio Code, natknąłem się na NuGet Package Manager, które rozwiązuje ten problem. Jest kompatybilne z wersją .NET Core 1.1. Pozwala na dodawanie/usuwanie oraz wyszukiwanie (również po częściowej nazwie) paczek za pomocą Command Palette (CTRL+SHIFT+P).

vscode add package

vscode remove package

Ja osobiście preferuje rozszerzenie Visual Studio Code, a Wy jak sobie radzicie?