Oh My Zsh to framework z otwartym kodem źródłowym, umożliwiający rozbudowaną konfigurację powłoki Zsh. Nad projektem stoi silna społecznośc, która ciągle go rozwija dodając nowe wtyczki, szablony i inne przydatne funkcje, które ułatwiają codzienną pracę z konsolą. Spróbuję opisać jak i dlaczego warto zainstalować i korzystać z Zsh oraz Oh My Zsh.

Oh My Zsh

Najpierw o Zsh

Domyślnie, chyba na 99% systemach unixowych instalowany jest Bash - Bourne-again shell i to on jest najpopularniejszą powłoką systemową, co ciekawe powstała ona w 1989 roku, a rok poźniej ZSH w 1990 roku. Pierwsza wersja Zsh została napisana przez Paula Falstada kiedy jeszcze był studentem Uniwersytetu Princeton. Nazwa zsh pochodzi od loginu Zhong Shao, który wówczas pracował w Princeton, Paul Falstad uznał, że jego login idealnie nadaje się na nazwę nowej powłoki.

Instalację opiszę na przykładzie ElementaryOS

Aby zainstalować Zsh wystarczy wydać polecenie apt-get install zsh. Następnie za pomocą polecenia chsh zmieniamy powłokę dla użytkownika - chsh -s /bin/zsh gather.

Najfaniejsze, moim zdanie, funkcje Zsh:

  • dopełenienie polecenie cd

cd command

  • dopełenienie opcji polecenia git

git command

  • rozszerzanie ścieżki

path expansion

path expansion

  • rozszerzony globbing

globbing

Zsh na wypasie

Aby zainstalować Oh My Zsh należy wywołać polecenie sh -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/robbyrussell/oh-my-zsh/master/tools/install.sh)".

Po instalacji możemy przebierać w ogromnej ilości szablonów, które pozwolą na zmianę wyglądu powłoki. Tutaj możecie znaleźć nazwę wraz z zrzutem ekranu. Jeżeli wybraliście szablon, należy go wskazać w pliku konfiguracyjnym ~/.zshrc w zmiennej ZSH_THEME.

W ~/.zshrc można rówież wskazać z jakich rozszerzeń powłoka ma korzystać. Lista również jest imponująca, można znależć rozszerzenia ułatwiające pracę z Ruby czy Pythonem lub po prostu takie, które zwiększą produktywność przy codziennej pracy z terminalem.

Ja osobiście cieszę się z wyboru, którego dokonałem. Zsh po małym tuningu jest naprawdę bardzo miły dla oka, a przy tym wygodnie się z nim pracuje. Polecam i mam nadzieję, że zachęciłem Was do skorzystania.